fbpx
zámek

Zámky Krušných hor – 1. část

Na území Krušných hor jsou desítky hradů a zámků. Zatímco hrad je definován jako opevněné panské sídlo pocházející z období středověku, zámek je spíše výstavním sídlem šlechty typickým pro období novověku. Ubytování Krušné hory nabízí v blízkosti hradů i zámků. O těch nejzajímavějších zámcích je první část naší série.

Zámek Jezeří

Na svazích Krušných hor nedaleko Litvínova se nachází původní hrad německy nazývaný Eisenberg (Železná hora) přestavěný v roce 1549 na zámek. Unikátností zámku je jeho poloha necelých 500 metrů od hrany lomu ČSA.

Zajímavost: Zámek Jezeří pravidelně navštěvovali známé osobnosti jako Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven nebo Joseph Haydn. Všichni byli blízkými přáteli majitele zámku Josefa Františka Maxmiliána z Lobkovic.

Zámek Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou patří mezi turisticky nejzajímavější místa Krušných hor. Barokní zámek je znám především příběhem o tajemném relikviáři svatého Maura, pokladem znovuobjeveným v roce 1985 v zásypu hradní kaple.

Zajímavost: Věděli jste, že relikviář svatého Maura obsahuje gemy pocházející z prvního až třetího století našeho letopočtu? Jedná se o jednu z nejcennějších památek v Evropě.

Lovecký zámek Favorit

Lovecký zámek Favorit najdete mezi Jetřichovicemi a Šindelovou v okrese Sokolov. V roce 1769 jej založila hraběnka Marie Alžběta z Kolovrat. Zámeček se původně jmenoval „Mes idées“ neboli „Mé myšlenky“. Později byl zámek přestavěn na novobarokní styl a přejmenován na „Favorit“.

Zajímavost: František Antonín Nostic, jeden z majitelů zámečku, nabídl v roce 1776 místo vychovatele pro své syny českému historikovi a knězi Josefu Dobrovskému. Ten nabídku přijal a čtyři Nosticovy syny vyučoval matematice právě na zdejším zámku. Zámeček je dnes v soukromém vlastnictví. Apartmány Klínovec jsou od tohoto místa vzdálené něco přes padesát kilometrů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *