fbpx
Muzeum Krušné hory v zimní krajině

Historie Krušných hor

Krušné hory dostaly za poslední stovky let několik různých označení. Od nejstaršího franckého označení „Fergunna“ až přes saské označení „temný les“ z doby okolo roku 1000 n.l. Kosmova kronika se pak o Krušných horách zmiňuje jako o „Silvě“ neboli „lesu“. Současný název Krušné hory pochází ze 16. století z kroniky Petra Albina. Co všechno ale zažily Krušné hory, pokud jde o historické události? Nabízíme vám přehled toho nejzajímavějšího.

Období husitských válek

Celé pohraničí Krušných hor sympatizovalo v období husitských válek spíše s německými postoji vévody Fridricha Saského. Byla vytvořena silná protihusitská koalice v čele s Mikulášem z Lobkovic, Hlaváčem z Dubé nebo Zikmundem Děčínským. Na pomoc věrným husitským městům Chebu a Ústí nad Labem přichází vojsko v čele s Janem Želivským v roce 1421, kdy dochází k ovládnutí celé oblasti husity, kromě hradu Loket.

Sláva 16. století

Krušné hory se jako celek proslavily zejména v 16. století, kdy se v oblasti začíná ve velkém těžit stříbro a jiné rudy. Díky tomu získaly minimálně následující světová nej:

  • V Jáchymově se nachází nejstarší důl Evropy. Pochází z roku 1518 a nese jméno Konstantin.
  • Zdejší oblast je zanesena na seznam světového dědictví UNESCO jako „hornická oblast“.
  • V Jáchymově bylo roku 1716 založena první báňská škola v celém Rakousko-Uhersku.
  • V Jáchymově byl ražen slavný Jáchymovský tolar. V 17. století byl odvezen Španěly do Ameriky, kde se ujal jeho název a přeměnil se na dnešní název „dolar“.

Tip: Navštivte Latinskou knihovnu v Jáchymově, kde se nachází vzácná sbírka 12 knih o hornictví, jejímž autorem byl městský lékař Georg Agricola. Ubytování Krušné hory nabízejí po celý rok i tam.

Radonové lázně

Díky stříbrné horečce se začaly Krušné hory zalidňovat. To vedlo k rozmachu měst, pivovarů, řemesel ale i lázeňství. Krušné hory jsou kolébkou následujících produktů:

  • perleťové knoflíky,
  • krajky,
  • rukavičky z Abertam,
  • radonu.

První radonové lázně na světě se otevírají právě v krušnohorském Jáchymově. Stalo se tak v roce 1906 po objevu slavné Marie Curie-Sklodowské. Od té doby patří ke světové špičce, pokud jde o léčbu radonem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *