fbpx
zřícenina

Hrady Krušných hor – 3. část

V posledním díle putování po krušnohorských hradech se zaměříme na posledních osm z nich. Zadáte-li do vyhledávače „ubytování Klínovec“, rozhodně najdete místo pro svou dovolenou nedaleko od nich.

Krupka

Krupka je zřícenina gotického hradu v blízkosti stejnojmenného města v okrese Teplice. Nachází se v nadmořské výšce 340 metrů. Založen byl s největší pravděpodobností Václavem II. na začátku 14. století.

Kyšperk

Dalším hradem v teplickém okrese je zřícenina hradu Kyšperk nacházejícím se ve výšce 450 metrů na Supí hoře. Postavit ho nechal Jan Lucemburský někdy před rokem 1319.

Najštejn

Šest kilometrů severně od Chomutova v nadmořské výšce 560 metrů leží zaniklý hrad Najštejn. Vystavět ho nechal Jetřich z Alomsdorfu v první polovině 14. století.

Nejdek

Další krušnohorskou zříceninou je hrad Nejdek nad řekou Rolavou. Hrad byl založen ve 13. století a dodnes se dochovala pouze Černá věž. Hrad měl původně střežit obchodní stezku z Chodova do Saska.

Nový Žeberk

Jedním ze zaniklých hradů Krušných hor je Nový Žeberk nacházející se na Zámeckém vrchu v nadmořské výšce 860 metrů. Založen bych někdy počátkem 14. století buď Albrechtem ze Žeberka nebo pány z Bergova.

Osek

Jednou z krásných dodnes stojících zřícenin je i zřícenina hradu Osek v Ústeckém kraji. V polovině 13. století ho nechal postavit král Václav I. Na místě dodnes najdete zachovalou čtverhrannou věž nazývanou donjon.

Perštejn

Nedaleko Klášterce nad Ohří se nachází zřícenina hradu Perštejnu založená ve 13. století pány ze Šumburka nebo Borešem z Rýzmburka. Na hradě je dodnes k vidění velmi zachovalý bergfrit z okraje hradního jádra.

Starý Žeberk

Poslední zastávkou na naší cestě po hradech Krušných hor je Starý Žeberk. Najdete ho na vrcholu Jezeří ve výšce 707 metrů nad mořem. Postaven byl s největší pravděpodobností Albrechtem ze Žeberka někdy v polovině 13. století. Apartmány Klínovec mohou být výchozím bodem pro cestování po historických místech Krušných hor.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *