fbpx
zámecký park

Zámky Krušných hor – 2. část

Druhá část naší série putování po zámcích Krušných hor se zaměří na poslední tři zámecké objekty. Všechny najdete v dojezdové vzdálenosti od místa, kde apartmány Klínovec nabízí své celoroční ubytování.

Zámek Krásný Dvůr

Nejstarší písemnou zmínku o místu Krásný Dvůr bychom našli už ve 13. století, kdy je zmiňován Vilém z Krásného Dvora. Teprve v 16. století se ale začalo s budováním tvrze na území dnešního zámku. Postaral se o to Václav Pětipeský z Krásného Dvora, který ale stavbu nedokončil. Jako jeden z hlavních účastníků stavovského povstání byl totiž popraven. O dokončení stavby se postaral až Jan mladší Mlaštovský z Kolovrat. Současná podoba pak pochází z 18. století, kdy došlo k rozsáhlé přestavbě samotného zámku i přilehlých zahrad.

Zajímavost: Věděli jste, že v zámecké zahradě na Krásném Dvoře najdete nejstarší český dub? Jeho stáří odborníci odhadují na tisíc let.

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek Klášterec nad Ohří se nachází v historickém centru města se stejným jménem. Celý objekt pochází ze 17. století a byl vystavěn v renesančním stylu. Během třicetileté války byl vypálen, a nakonec obnoven do dnešní barokní podoby. Výjimečností zámku je v současnosti velmi vzácná sbírka porcelánu, a to především čínského, japonského i toho českého. V zámeckém komplexu narazíte i na kostel Nejsvětější Trojice s Thunskou hrobkou.

Zámek Červený Hrádek

Poslední zastávkou našeho putování po zámcích Krušných hor je Červený Hrádek nedaleko Jirkova na Chomutovsku. Své jméno dostal od původního hradu, který stával na místě dnešního zámku. Měl tehdy načervenalou barvu. I tento objekt byl v průběhu třicetileté války vypleněn, až se z něho stala nakonec ruina. Ta byla v 17. století zčásti opravena a na jejím místě dostavěn zámek dnešní podoby. Ubytování Krušné hory nabízí i v obci Kovářská, která je od zámku Červený Hrádek vzdálena jen půlhodinu cesty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *