fbpx
cesta v lese s paprskem světla

Městys Kovářská

Pokud uvažujete o tom, že byste chtěli strávit svoji dovolenou v Krušných horách, máme pro vás jeden zajímavý tip. Apartmány Klínovec se nacházejí na území městyse Kovářská. Jaká je historie tohoto podkrušnohorského městečka? Co na vás v Kovářské čeká v současnosti?

Pohled do historie

Městys Kovářská leží na úpatí Krušných hor v nadmořské výšce 800 metrů. Původní německý název tohoto městečka zní Schmiedeberg. V němčině to doslova znamená „kovářský vrch“. To do značné míry vypovídá o nejstarší historii tohoto místa zaměřené na železnou rudu.

Přestože byla okolní krajina osídlena už ve čtrnáctém století pány ze Šumburka, první dochovaná písemná zmínka pochází až z roku 1555. V roce 1594 byla v Kovářské poprvé spuštěna vysoká pec. O rok později zde nechali Lobkovicové postavit jednoduchou pec na zpracování železa. Tehdy ubytování Krušné hory poskytovali mnoha nádeníkům, kteří pracovali v místních továrnách. Výroba a zpracování železa bylo s Kovářskou spojeno odjakživa.

Letecké muzeum

Dnes vám městys Kovářská nabídne mnoho zajímavostí z oblasti historie i turistiky. Protože na konci druhé světové války, konkrétně 11. září 1944, probíhala v oblasti Kovářské letecká bitva mezi Luftwaffe a americkými letadly, nachází se zde Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím. Muzeum vlastní více jak 500 exponátů z období druhé světové války. Patří mezi ně osobní výstroje letců, části havarovaných letadel nebo historické fotografie.

Památky

Pokud vám ubytování Klínovec nabídne i v Kovářské, můžete navštívit několik zajímavých památek. Mezi ty nejznámější patří barokní kostel svatého Michaela, který byl postaven v letech 1709 až 1710. Pokud se z Kovářské vydáte směrem na Černý potok, můžete narazit na zbytky staré vápenky. Ta byla postavena v padesátých letech devatenáctého století.

Jste-li milovníky pěší túry, v okolí Kovářské narazíte na mnoho krásných turistických cest, například na přírodní rezervaci Červené blato.