fbpx
Těžba železné rudy

Hornická minulost

Německý název pro Krušné hory Erzgebirge doslova znamená „Země rudných dolů“. To naznačuje, proč je právě s Krušnými horami spojeno hornictví. Pokud jste si pro svojí krušnohorskou dovolenou vybrali apartmány Klínovec, na co byste při svých toulkách okolím neměli zapomenout? Jaká je vlastně historie hornictví v Krušnohoří?

Kdy to začalo

V oblasti Krušných hor byla už v roce 1168 náhodně objevena první ložiska železné rudy. Bylo to v oblasti Freibergu, na německé straně hor. Legenda dále uvádí, že stejně tak bylo náhodně objeveno první stříbro, a to na jedné u obchodních stezek Krušnohorska. Vznikla první „stříbrná horečka“ a do Krušných hor se začaly hromadně stěhovat rodiny horníků. Ve stejné době se v české části Krušnohoří objevuje vzácná měděná ruda. Původní horníci, z nichž mnozí byli jen nadšenci hledající štěstí, vlastnili jen obyčejnou olejovou svítilnu, mlátko a želízko. Každý z nich se do podzemí vydával na vlastní pěst a naprosto svobodně. Odtud pramení původ již zmiňovaného města Freiberg neboli „svobodná hora“.

Další stříbrná horečka

Po první stříbrné horečce následovala další. Ubytování Krušné hory poskytovaly horníkům a jejich rodinám velmi skromné. Ti se v patnáctém století zaměřili na lepší metody pro získávání stříbrné rudy. Objevily se první důlní vozíky, kterým se přezdívalo hunty. Stejně tak se začal používat i naviják, který horníkům pracujícím hluboko v podzemí usnadňoval těžkou práci. Patnácté a šestnácté století přineslo další pokrok. Do důlních systému se začala přivádět voda, která při chodu odlučovala rudu od kamene. Díky tomu došlo k objevení dalších ložisek stříbra i železné rudy a tím i k dalšímu rozmachu krušnohorského hornictví. Vznikla první horská hornická města. Tím nejstarším na české straně je město Boží Dar. Ubytování Klínovec nabízí až dodnes všem milovníkům historie. Pokud do Krušných hor zavítáte, určitě nezapomeňte ochutnat něco z historie místního hornictví.