fbpx

Krásné výhledy Krušných hor: Rozhledna Plešivec

Kurt Cobain, frontman skupiny Nirvána, kdysi řekl: „Nikdo se nebojí výšek, bojí se pádu. Nikdo se nebojí říct miluji tě, bojí se odpovědi…“ Ať už s tímto výrokem souhlasíte nebo ne, stoupat do výšek může být u doslovných rozhleden odměňující. Jedním z dalších míst, o kterém v našem seriálu na pokračování mluvíme, je i rozhledna Plešivec. Apartmány Klínovec jsou od ní vzdálené něco málo přes dvacet kilometrů.

Něco málo o rozhledně

Rozhlednu Plešivec najdete na vrcholu stejnojmenného kopce, který má výšku 1028 metrů nad mořem. Plešivec se nachází nad vysokohorskou obcí Abertamy.

Tato šestnáctimetrová dřevěná rozhledna se šedesáti šesti schody byla původně vybudována Spolkem přátel přírody z Abertam. Sdružení pět let shánělo finanční prostředky na stavbu rozhledny, což se roku 1895 konečně podařilo. Stavba byla slavnostně dokončena 4. srpna téhož roku firmou Kutsckha a Glaser. O několik let později, v roce 1908, byl k rozhledně přistavěn horský hotel.

Současná podoba hotelu už plně neodpovídá původní stavbě. Konkrétním příkladem je přemístění původních prosklení oken se znaky horských měst Krušných hor do vitrín ve zdech nynější restaurace. Stejně tak současná budova dostála změn s ohledem na potřeby umístění telekomunikační techniky.

Kam dohlédnete

Jaké výhledy na vás čekají, rozhodnete-li se pro výstup na vrchol Plešivec? Kochat se můžete okolní krajinou Krušnohorska, ale dohlédnete až do Slavkovského lesa, Doupovských hor, Dyleně v Českém lese nebo na německý Fichtelberg. Z rozhledny dokonale uvidíte krušnohorská města, jako jsou Ostrov nad Ohří, Jáchymov nebo Karlovy Vary.

Ubytování Krušné hory nabízí po celé délce horských hřebenů tohoto oblíbeného českého pohoří. Využít ho můžete jak v letním, tak i v zimním obdobím. Záleží jen na vás.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *