fbpx

Krásné výhledy Krušných hor: Boží vyhlídka

Jeden ze starých biblických citátů říká: „Vždyť jako jsou nebesa vyšší než země, tak mé jednání převyšuje vaše jednání a mé myšlenky vaše myšlenky.“ Dívat se na svět z nadhledu někoho zkušenějšího bylo vždy osvobozující a uklidňující. Platí to i o doslovném pozorování. Pokud jste milovníky tradičních i netradičních vyhlídek, máme pro vás jednu s výjimečným jménem: Boží vyhlídka. Nachází se nedaleko města Boží Dar v těsné blízkosti státních hranic s Německem. Apartmány Klínovec jsou od ní vzdálené něco málo přes deset kilometrů.

Nejmladší z rozhleden

Boží vyhlídka se v roce 2019, kdy byla postavena, pyšnila titulem nejmladší z krušnohorských rozhleden. Jedná se o osmi metrovou „rozhledničku“ postavenou z dřevěné konstrukce zabalenou do nerezového pláště. Stavbu nechalo postavit město Boží Dar na základě projektu architekta Jana Macha z libereckého studia Mjölk. Po dvaceti schodech se dostanete ke dvěma velkoplošným výhledovým oknům. Z nich se vám v nadmořské výšce 1099 metrů nad mořem otevře výhled například na město Karlovy Vary, Ostrov nad Ohří, ale dohlédnete i do Jáchymovského údolí, na televizní vysílač na Klínovci, na Božídarský Špičák nebo do německého Malého Fichtelbergu.

Jak se k rozhledně dostat

Jak se k Boží rozhledně dostat? Cesta je velmi snadná. Na rozhlednu narazíte u horní stanice lyžařského vleku za hotelem Praha nedaleko lokality Neklid na Božím Daru. Kolem rozhledny prochází červená turistická stezka vedoucí z Božího Daru až na Klínovec, kde ubytování Krušné hory nabízí celoročně v létě i v zimě. Přijdete-li na Boží Dar autem, zaparkovat můžete u již zmiňovaného lyžařského areálu Neklid, odkud se k vlastní rozhledně dostanete po pár set metrech. Rozhledna je přístupná obvykle v období od března do konce října.

Zajímavost: Věděli jste, že město Boží Dar je nejvýše položené město České republiky?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *