fbpx

Krásné výhledy Krušných hor: Rozhledna Cibulka

Jedním z dalších míst, která rozhodně musíte při své návštěvě Krušných hor navštívit, je rozhledna Cibulka. Nachází se na Šibeničním vrchu nedaleko města Oloví. Apartmány Klínovec jsou od ní vzdáleny něco přes padesát kilometrů.

Základní informace

Rozhlednu Cibulku najdete v zalesněném terénu Šibeničního vrchu mezi obcí Krajková a městem Oloví na Sokolovsku. Šibeniční vrch se nachází ve výšce zhruba 655 metrů nad mořem.

Rozhledna je vyrobena z třicet tun těžké ocelové konstrukce a dosahuje výšky 26 metrů. K samotnému jejímu vrcholu vede více jak sto dvacet schodů. Rozhledna disponuje dvěma vyhlídkovými plošinami. Ta spodní se nachází ve výšce 4,29 metrů, horní pak ve 25,15 metrech. Jméno si Cibulka vysloužila podle tvaru horní kupole. Architektkou celé rozhledny je Marcela Plachá.

Něco málo z historie

Nová ocelová rozhledna Cibulka byla slavnostně otevřena 31. srpna 2014. Na jejím místě ale původně stála malá dřevěná rozhledna. Nebyla však vystavěna na Šibeničním vrchu, ale na 1,5 kilometru vzdáleném Boučském vrchu. Tam ji nechal vybudovat Josef Smieger, majitel tehdejších Svatavských přádelen. Když byla rozhledna v roce 1896 slavnostně otevřena, Josef Smieger se toho už nedožil. Rozhledna postupně chátrala, až bylo rozhodnuto o jejím přestěhování na již zmiňovaný Šibeniční vrch, kde došlo k její kompletaci a rekonstrukci zároveň. V době druhé světové války byla ale rozhledna nenávratně zničena.

Kam lze dohlédnout

Ubytování Krušné hory nabízejí po celém kraji, který z rozhledny můžete vidět. Severním směrem uvidíte město Oloví a Boučský vrch, jižním směrem Sokolovskou pánev, město Sokolov a část Slavkovského lesa a západním směrem Smrčinu a Zelený vrch. Zajímavostí je, že z rozhledny Cibulka můžete pořídit velmi pěkné panoramatické fotografie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *