fbpx

Krásné výhledy Krušných hor: Rozhledna Blatenský vrch

Oblíbený český humorista Miroslav Horníček kdysi řekl: „Vidět je těžší než se dívat a sdělit je zase mnohem těžší než vidět.“ Pokud jste milovníci dívání se, máme pro vás další z tipů na výjimečná místa, kde Krušné hory ubytování nabízí spolu s nezapomenutelnými zážitky. Jedním z takových míst je i rozhledna na Blatenském vrchu.

Základní fakta

Rozhledna Blatenský vrch se pyšní druhým místem, pokud jde o výšku umístění v Krušných horách. Sama rozhledna je vysoká 21 metrů, a tak nabízí pohled z celkové výšky 1044 metrů nad mořem.

Postavena byla spolu s restaurací a turistickou chatou v roce 1912 místní hornoblatenskou jednotou pro zimní sporty. Nejprve byla pojmenována Zitina vyhlídka na počest Zity Bourbunsko Parmské, poslední rakouské císařovny.

Ve čtyřicátých letech minulého století přestal být hotel v chatě využíván, protože v okolí vznikl vojenský prostor. Hotel tak byl nakonec kvůli havarijnímu stavu zbourán. Díky snaze Českého svazu ochránců přírody byla rozhledna zachována.

Výjimečné výhledy

Jaké výhledy vám rozhledna Blatenský vrch nabídne? Vystoupáte-li po všech 85 schodech, budete odměněni výhledem na všechny dominanty Krušných hor. Mimo jiné můžete vidět kruhový výhled na Doupovské hory. Jasně rozpoznatelné jsou i tradiční krušnohorské vrcholy, jako Klínovec a apartmány Klínovec, Božídarský Špičák, Tisovský vrch u Nejdku a Plešivec. Dobře ale uvidíte i ne příliš vzdálený vrchol německého Fichtelbergu.

Zajímavost: Unikátní zajímavostí Blatenského vrchu jsou takzvané Ledové neboli Vlčí jámy. Jedná se o propadliny v úpatí kopce vzniklé po dolování cínu v místní oblasti. Hluboké jsou 25 metrů a na sníh v nich můžete narazit i v letním období.

Rozhledna bývá otevřena celoročně. V zimě ale jen o víkendech, a to za příznivého počasí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *