fbpx

Hrady Krušných hor – 2. část

V druhém díle poznávání hradů Krušných hor se zaměříme na zbývajících čtrnáct objektů, které můžete na svých cestách po Krušných horách navštívit. Plánujete-li dovolenou, apatrtmány Klínovec jsou připraveny nabídnout vám pohodlné zázemí.

Hasištejn

V Ústeckém kraji nedaleko Chomutova stojí krásná zřícenina hradu založeného v první čtvrtině 14. století pány ze Šumburku. První písemná zmínka o Hasištejnu pochází z roku 1348. Zmiňuje se o něm zákoník Majestas Carolina jako o jednom z hradů, které mohl český král zastavit nejvýše na devět let.

Zajímavost: Dominantou hradu je vyhlídková věž, takzvaný bergrift. Je veřejnosti přístupný a nabídne vám krásný výhled do okolní krajiny.

Hauenštejn

Hauenštejn neboli Horní hrad pochází ze 13. století, kdy byl součástí hraničního opevnění. V pozdějších letech byl přestavěn na zámek. V době druhé světové války hrad používala německá organizace Hitlejugend. Dnes hrad patří do soukromých rukou a je používán pro různé kulturní akce.

Hausberk u Chomutova

Další ze zaniklých hradů Krušných hor se nachází v Bezručově údolí nedaleko Chomutova ve výšce 539 metrů nad mořem. Pravděpodobně pochází ze 14. století a patřil komendě řádu německých rytířů.

Hausberk u Mostu

Dalším zaniklým hradem stejného jména je Hausberk neboli Neznámý hrad u Albrechtic u Mostu. Leží ve výšce 380 metrů nad mořem. Odhadovaná doba vzniku je první polovina 13. století.

Hrad na Josefíně skále

Nedaleko Černic v okrese Most stojí v nadmořské výšce 589 metrů další ze zaniklých hradů Krušných hor. Pravděpodobně pochází z druhé poloviny 13. století. V těsné blízkosti hradu prochází turistická stezka ze zámku Jezeří.

Kraslice

Na severním okraji města Kraslice stojí další zaniklý hrad Krušnohorska. Postaven byl s největší pravděpodobností Přemyslem Otakarem II. v roce 1272. Od roku 1963 je národní kulturní památkou. Ubytování Krušné hory poskytují i v okolí nedalekých Kraslic.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *