fbpx
Město Kadaň

Současná architektura

Architektonická podoba mnoha částí Krušných hor prochází neustálým vývojem. Na mnoha místech se nachází unikátní prvky současné architektury, které dávají Krušnohorsku punc modernosti. Připravili jsme pro vás několik konkrétních příkladů.

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani

Zcela ojedinělým projektem, a to nejen co se názvu týče, je rekonstruované nábřeží Maxipsa Fíka v krušnohorském městu Kadaň. Vtipně a zároveň poeticky pojmenované nábřeží odkazuje na postavu oblíbeného večerníčkového hrdiny Maxipsa Fíka, jenž je výtvorem Rudolfa Čechury. Právě on v Kadani a v blízkém Ahníkově pobýval. Nábřeží nabízí sportovně kulturní vyžití, které v letních měsících ocení zejména děti.

Vřídlo v Karlových Varech

Architektonicky ojedinělým projektem je i funkcionalistická budova Vřídelní kolonády v Karlových Varech. Vřídlo o teplotě 72 stupňů Celsia zde stříká až do výšky dvanácti metrů. Za návštěvu stojí i rekonstruované podzemí Vřídelní kolonády.

Chata Nové Hamry

Hledáme-li čistě moderní architektonická díla, nemůžeme pominout chatu Nové Hamry od architektonického studia NEW HOW architekti. Netradiční tvar chaty vychází z jejího přímého propojení s okolní drsnou přírodou a svým tvarem připomínajícím věž má vyvolávat pocit bezpečí. Chata má tři různé patrové úrovně a je celá vyrobena z moderních stavebních materiálů. Realizována byla v roce 2021 a dostala Českou cenu za architekturu.

Koldům v Litvínově

Kolektivní dům neboli Koldům byl postaven v letech 1947 až 1958 v Litvínově jako společné dílo architektů V. Hilského a E. Linharta. Jedná se o objekt představující moderní architekturu období po 2. světové válce. Původně byl postaven jako obytný dům. Apartmány Krušné hory nabízí v nejrůznější podobě, a tak není překvapením, že v současné době Koldům slouží jako hotelový komplex. Jedná se o kulturní památku České republiky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *