fbpx
Hornická architektura Krušné hory

Historická architektura

Přestože jsou Krušné hory poměrně řídce osídlenou oblastí České republiky, byly vždy sladěny s architekturou měst i vesnic, které se v nich nacházejí. Zkoumáme-li historickou architekturu nacházející se na území dnešních Krušných hor, narazíme na několik pozoruhodných míst. Ty nejzajímavější jsme pro vás vybrali.

Zaniklá vesnice Königsmühle Králův mlýn

Asi dva kilometry jihovýchodně od Loučné pod Klínovce se nachází dnes již opuštěná vesnice Králův mlýn. Dříve zde stálo šest samotných domů, které dnes připomínají jen ruiny. Úplně opuštěna byla v padesátých letech 20. století. Z hlediska architektury jde o pozoruhodný jev dochovanosti ruin v okolní krajině.

Hornická architektura

Krušné hory jsou doslova prosáklé hornictvím a těžbou, a to už od doby středověku. Proto není překvapující, že se do zdejší architektury hornictví významně promítlo. Mezi nejtypičtější taková místa patří následující:

Štola Johannes, Boží Dar

Jedno z nejstarších hornických důlních míst je staré více jak půl století a dodnes veřejnosti přístupné. Pokud vám například ubytování poskytují apartmány Klínovec, budete to mít do tří otevřených návštěvnických tras štoly Johannes necelé dva kilometry.

Vrch Mědník, Měděnec

Dalším zajímavým místem s hornickou architekturou je vrch Mědník kousek od vesnice Měděnec. Narazit tam můžete na zachovalou barokní kapli a více jak 80 větších nebo menších štol.

Nejstarší krušnohorský kostel

K historické architektuře Krušných hor patří i nejstarší dochovaný kostel. Nachází se v Louchově nedaleko Chomutova a zasvěcen byl svatému Jakubu Staršímu. Pochází z druhé poloviny 13. století. Nejstarší zmínka o něm z roku 1352 uvádí, že kostel je velmi chudý a je osvobozen od papežského desátku. Kostel prošel pozdě gotickou přestavbou s dalšími barokními přestavbami interiéru. Od roku 1958 je chráněnou kulturní památkou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *