fbpx

Hrady Krušných hor – 1. část

Statistiky Národního památkového ústavu uvádějí, že v České replice bychom našli 461 hradů a jejich zřícenin. 331 z nich jsou volně přístupné bez otevírací doby, na 96 se vybírá vstupné. Dvacet objektů je již téměř zaniklých.

Zhruba dvacet hradů a zřícenin bychom mohli najít přímo v Krušných horách. V dnešním díle se zaměříme na prvních šest z nich. Apartmány Klínovec jsou od nich vzdálené často jen několik kilometrů, a tak se může jednat o dobrý tip na váš soukromý či rodinný výlet.

Bergrutsch

V nadmořské výšce 510 metrů nedaleko Chomutova bychom mohli najít pozůstatky opevnění pravděpodobně rozestavěného středověkého hradu. Archeologické vykopávky bohužel nepřinesly nic, co by pomohlo konkretizovat datum vzniku.

Brandov

V okrese Most nedaleko obce Brandov můžeme narazit na pozůstatky původně dřevěného hrádku vystavěného v druhé polovině 13. století. Pravděpodobně sloužil jako strážní hrad se sousedním Saskem.

Freauenstein

V německém Sasku najdete zříceninu hradu Frauenstein vystavěného na žulové skále ve výšce 680 metrů nad mořem. Pochází ze 13. století a sloužil jako hraniční hrad mezi Míšeňským markrabstvím a Českým královstvím.

Freudenstein

Freudenstein neboli Šlikův hrádek je zříceninou hradu nedaleko Jáchymova v okrese Karlovy Vary. Najdete ho ve výšce 810 metrů nad mořem. V roce 1519 ho postavil Štěpán Šlik, který v Jáchymově razil vlastní mince.

Funkštejn

Jedná se o jeden z již zaniklých hradů, který stával s největší pravděpodobností někde v blízkosti Klášterce nad Ohří. Postavit ho nechal Vilém ze Šumburku.

Hartenberg

Hartenberg, někdy i zámek Hřebeny, je původně gotický hrad přestavěný později na zámek. Najdete ho v okrese Sokolov na pravém břehu řeky Svatavy, a to v nadmořské výšce 510 metrů. Postaven byl pravděpodobně někdy okolo roku 1200. Ubytování Klínovec je od něj vzdálené zhruba čtyřicet kilometrů.

Zajímavost: Věděli jste, že hrad Hartenberg několikrát navštívil slavný německý básník a politik Johann Wolfgang Goethe? Byl totiž blízkým přítelem majitele zámku hraběte Josefa Auersperga.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *