V České republice můžete narazit na mnoho fascinujících skalních útvarů. Jedním z nejkrásnějších jsou takzvané Rotavské kameny v Krušných horách. Co víme o jejich vzniku? A proč stojí za to je navštívit? Apartmány Klínovec pro vás připravily krátkou pozvánku.
Co jsou to Rotavské varhany
Rotavské varhany jsou čedičovým skalním útvarem skládajícím se z jednotlivých šestibokých hranolů vysokých až 12 metrů. Působí impozantně především díky tomu, že se z obou stran sbíhají do středu. Přestože se o jejich vznik zasloužila především sama příroda, lidé se na její konečné podobě rovněž trochu podepsali. Dříve se některé z hranolů vylamovaly a následně využívaly jako zdroj kamene určeného k posypu cest.
Vznik
Rotavské kameny vznikly v období třetihor jako součást vulkanického pásma protínajícího severní Bavorsko přes severozápadní Čechy až do Polska. Šestiboké čedičové hranoly jsou důsledkem vyvřelé lávy a jejího prudkého ochladnutí.
Za jejich současnou podobou ale především stojí těžební činnost. Rotavské varhany jsou totiž stěnou původního čedičového kamenolomu. První zmínka o něm pochází z roku 1785, kdy byl zdejší čedič používán jako příměs do železné rudy. Čedič obsahuje až 15 procent želena, takže je poměrně dost magnetický.
Tip na výlet
Rozhodnete-li se pro návštěvu Rotavských varhan, vyzkoušejte následující cesty k nim. Záleží ovšem na tom, jaký dopravní prostředek zvolíte.
Vlak
Vlakem se k Rotavským varhanům dostanete přes železniční zastávku Rotava. Odtud pokračujte po zelené turistické značce. Celá trasa je dlouhá asi 2 hodiny a nachodíte 5,3 kilometry tam, a to samé zpátky.
Automobil
Chcete-li se na Rotavské varhany jen podívat, protože zrovna pojedete okolo, pak je nejlepší způsob zaparkovat přímo u Městského úřadu v Rotavě a vydat se po zelené naučné stezce. Celkem nachodíte 4 kilometry.
Autobus
Poslední možností je dopravit se na místo autobusem, a to ideálně k zastávce Rotava a odtud pak přes turistickou chatu Sluníčko, kde se odbočuje na žlutou turistickou značku vedoucí až přímo k varhanům.