fbpx

Krušné hory

Krušné hory jsou nejzápadnějším pohořím České republiky. Pokud plánujete svou dovolenou strávit právě zde, děláte dobře.

Původ názvu

Kde se vzal název Krušné hory? Na první pohled by se mohlo zdát, že život v horách je „krušný“ a tak jsou „krušné“ i hory. To ale není správný význam jména Krušných hor. Staré české sloveso „krušiti“ totiž znamená kutat nebo drtit rudu. Právě tu rudu, kterou jsou Krušné hory doslova naplněné.

Při pohledu do historie byste ale zjistili, že tento název neměly Krušné hory odjakživa. Nejstarší označení mají Krušné hory ve francouzském pojmenování „Fergunna“, což doslova znamená „horstvo“. Sasové Krušné hory pojmenovali okolo desátého století našeho letopočtu výrazem „Mirihwidu“ neboli „temný les“. Ve dvanáctém století pak Krušné hory nesly jméno „Vyšehory“. Slavná Kosmova kronika je zase označuje jako „Silva“ neboli „les“. Po objevení vzácných rud došlo k jejich přejmenování na „Rudohoří“. Německý ekvivalent „Erzgebirge“ zůstal aktuální až dodnes.

Nejvyšší vrcholy

Jaké jsou nejvyšší vrcholy české části Krušných hor? Jednoznačnou dominantou je oblíbený a lidmi celoročně vyhledávaný Klínovec. Se svojí nadmořskou výškou 1244 metrů má jednoznačné prvenství. Na druhém místě následuje Božídarský Špičák s výškou 1116 metrů nad mořem. Třetí místo patří vrcholu Macecha. Je vysoký úctyhodných 1114 metrů nad mořem. Další místo náleží vrcholu Meluzína, který je vysoký 1097 metrů. Páté až sedmé místo má hora pojmenovaná Nad Ryžovnou. Má několik samostatných vrcholů a ty nejvyšší měří 1054, 1047 a 1046 metrů nad mořem. Osmé místo patří Blatenskému vrchu. Ten je vysoký 1043 metrů nad mořem. Předposlední místo v nejvyšší top desítce náleží vrcholu Na skalách a jeho 1037 metrům nad mořem. A kompletní desítku uzavírá vrchol Barbora s 1033 metry nad mořem.

Více: Krušnohorské vrcholy

Tip: chystáte se na dovolenou? Místo v autě vám ušetří střešní boxy.