Krušné hory jsou nejzápadnějším pohořím České republiky. Táhnou se v délce více jak 130 kilometrů, šířce 40 kilometrů, a to vše na rozloze více jak 6 tisíc kilometrů čtverečních. Česká část Krušných hor je velký zhruba 1600 kilometrů čtverečních. Krušné hory jsou také krajinou historickou. V jakých ohledech?
Historický ráz Krušnohorska
Mluvíme-li o historické krajině Krušných hor, můžeme ji rozdělit na několik oblastí. Jde především o následující:
Geografické a přírodní podmínky
Pásmo Krušných hor odjakživa tvořilo zemskou hranici mezi Českým královstvím a sousedním Německem. České a moravské země byly tímto pohořím odděleny od sousedního Saska.
Krušnohorsko je rovněž charakteristické svojí přírodou, a to jak faunou, tak flórou. Navíc se zde vyskytují vzácné kameny, minerály i rudy. Patří mezi ně například:
- acháty,
- ametysty,
- fluority,
- chalcedony,
- cín,
- stříbro,
- měď,
- železo,
- uran,
- molybdenit a další.
Historie hornictví
Krušné hory byly odjakživa spojeny s hornictvím. Těžba zde probíhala už ve středověku, nicméně hlavní rozvoj nastal v 16. a 17. století. Začaly se zde těžit stříbro a zlato spolu s dalšími vzácnými rudami, o kterých byla zmínka výše.
Tip: Věděli jste, že v Krušných horách začal v roce 1520 hrabě Šlik razit vlastní mince známé jako Jáchymovský tolar? Stříbrné mince se dostaly až do Španělska, odkud je Španělé odvezli do Ameriky. Tam se ujal název a byl pozměněn na „dolar“.
Hranice a válečné konflikty
Krušné hory se staly dějištěm mnoha historických bitev. Krušnohorsko bylo drancováno v době husitských válek i ve válce třicetileté. Po druhé světové válce se v Krušných horách postavila pomyslná železná opona oddělující západ od východu.
Tip: Pokud vás tématika druhé světové války zajímá, navštivte válečný bunkr na Kočičáku nedaleko Chomutova. Probíhají zde 60 minut dlouhé prohlídky zaměřené na obranu Československa v době před světovou válkou. Zhruba 40 kilometrů jsou vzdáleny apartmány Klínovec, kde se můžete celoročně ubytovat.